fbpx

Pažink ir išlaisvink savo balsą

APIE 
Šis kursas skirtas pažinti ir išlaisvinti savo individualų balsą. Susipažindami su įvairių krypčių balso praktikomis bei dainavimo technikomis, plėsime žinias apie balso galimybes. Paskaitų metu dėmesys bus skiriamas tiek teorijai, tiek praktiniams įgūdžiams lavinti. Kursus ves įvairių dainavimo stilistikų, dainavimo praktikų profesionalai. Neatsiejamai nuo balso įgūdžių lavinimo, šių paskaitų metu svarbą teiksime ir balso instrumento anatomijos pažinimui, balso bei kūno paruošimo praktikoms, skatinsime kūrybiškai, drąsiai ir sąmoningai pažvelgti į savo instrumento galimybes.

PROGRAMA

Gražaus ir prasmingo dainavimo ABC, arba kaip pasirengti dainavimo studijoms

Seminaro metu mokysimės:

– analizuoti atliekamo kūrinio struktūrą,
– įvardinti muzikinės kalbos elementus,
– apibūdinti reikalingas vokalinės technikos priemones,
– artistiškai ir įtaigiai perteikti muzikinę mintį
– vientisai suvokti literatūrinį ir muzikinį tekstą. 

Lietuvių tradiciniam dainavimui skirtame seminare:
– Atliksime balso apšilimą,
– Analizuosime įvairias lietuvių tradicinio dainavimo stilistikas ir jas išbandysime praktiškai, atlikdami skirtingų stilistikų dainas,
– Analizuosime tradicinio dainavimo dialektus bei individualumą ir juos išbandysime praktiškai.

„Dainuojantis kūnas“

Flamenko dainavimas – ryškus, aistringas menas, susiformavęs Andalūzijoje (Ispanijos pietiniame regione). Tai Andalūzijos atstumtųjų – sefardų, maurų, romų – psichoterapinis išradimas, padėjęs ištverti socialinę atstumtį. Todėl čia dominuoja liūdesys dėl savo padėties ir pyktis ant atstūmusiųjų. Tai ritmingas miesto menas, išplitęs upių ir geležinkelių keliais. Flamenko dvasia pasirodo kaip DUENDE ir pasireiškia visame dainininko kūne, užvirina kraują ir sudrebina sielą.

Kaip išgauti flamenko balsą? Kokius žodžius tarti? Ar būtina mokėti ispanų kalbą? Kodėl flamenko pasirodymuose ne tik atlikėjai, bet ir žiūrovai nuolat šūkčioja – ole, arsa, toma ir kt.? Kaip sudainuoti flamenko dainą ir sukurti fiestos atmosferą? Į visus šiuos ir kitus jūsų klausimus ieškosime atsakymų kartu, daug dainuosime ir galbūt mus aplankys DUENDE.

Stresas ir atsipalaidavimas: kaip rasti balansą?

Mūsų vidinė būsena ir kvėpavimas daro tiesioginę įtaką balsui, jo skambesiui ir techninėms galimybėms, todėl šis seminaras skirtas kvėpavimo pažinimui.

Seminaro metu aptarsime kvėpavimo įtaką mūsų būsenai ir koncentracijai. Sužinosime būdų, kurie padės atsipalaiduoti pačiam bei atpalaiduoti balsą. Tyrinėsime savo žandikaulio įtampas ir praktikuosime paprastus pratimus joms atpalaiduoti.

„Rezonuojantis kūnas“

Mongolijos stepėse ir Tuvoje užgimęs gerklinis dainavimas, dar vadinamas khoomei, jau tapo pasaulio fenomenu ir įvairiausiomis formomis reiškiasi skirtinguose muzikiniuose stiliuose. Šio dainavimo pagrindas yra bendravimas su gamta – kalnais, vėjais, upėmis, stepėmis, gyvūnais ir paukščiais.

Tikima, kad šis dainavimas turi magišką prasmę. Balsas yra pakeičiamas neatpažįstamai, išgaunami du balsai vienu metu, o gerai pasitreniravus balsas girdimas net už 3 kilometrų. Ar reikia ypatingų gebėjimų gerkliniam dainavimui? Ne. Reikia žinių, kokius garsus tarti, kaip kvėpuoti ir kaip valdyti savo kūno akustiką. Čia ypač svarbūs burna, liežuvis, kaukolė ir galvos ertmės. Seminare kiekvienas ieškosime savo khoomei.

Rusų tradicijos – matrioška ir balalaika, o galbūt – ne tik?
Karelai, čerkesai, mordoviai, totoriai, čuvašai, udmurtai, tuviečiai, chakasai, jakutai – kas jie tokie?
Pašnekėsime apie Rusijos tautas, jų tradicijas, apeigas, aprangas, plaukus, tarmę, dainas bei kitus įdomiausius dalykus. Dainas bandysime atkartoti praktikoje arba įrodyti, kad atkartoti nebūtina.

Šioje paskaitoje susipažinsime su skirtingais balso naudojimo būdais muzikoje – išplėstinėmis balso technikomis. Taip pat daug dėmesio skirsime kūrybiškumo ir spontaniškumo lavinimui. Ruošime kūną ir balsą praktinei pamokos daliai, eksperimentuosime balsu, atliksime improvizacinius pratimus vieni, porose bei grupėje. O kad geriau suprastume modernios vokalinės muzikos kontekstą balso atlikimo ir kūrybos sferoje, nagrinėsime jau sukurtus XX–XXI a. kūrinius balsui.

Paskaitoje apie balso anatomiją mūsų laukia vertingos žinios apie:
– Balso aparato sandarą
– Balso aparato funkcionavimą
– Fonacinį kvėpavimą
– Balso susirgimų priežastis

INFORMACIJA

SKIRTA: asmenims nuo 18 m. nepriklausomai nuo muzikinio išsilavinimo lygio
LAIKAS: pirmadieniais 18.30 val. (2 val.)
VIETA: Muzikalkės paskaitų erdvė (Paco g. 4, Vilnius)

KAINA: 200 eur
PRADŽIA: spalio mėn. 12 d.

DĖSTYTOJAI

7

Rytis Ambrazevičius turi fiziko ir muzikologo išsilavinimą. Šiuo metu jis yra Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Ryčio moksliniai ir dėstymo interesai aprėpia etnomuzikologijos, muzikos pažinimo bei muzikos ir kalbos akustikos sritis.

Rytis Ambrazevičius

Violeta Budrienė – gydytoja otorinolaringologė-foniatrė, daugiau nei 50 metų dirbanti pačios įkurtame foniatrijos kabinete Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Violeta gydo dainininkus ir kitų balsinių profesijų atstovus, kurie patiria ilgalaikę vokalinę ir psichologinę įtampą. Daugiau nei 40 metų gydytoja dėstė LMTA balsinių specialybių studentams, beveik 20 metų dirbo gydytoja foniatre Nacionaliniame operos ir baleto teatre, tarptautiniuose vokalistų konkursuose.

Violeta Budrienė

Ligita Ilgutytė – medicinos gydytoja ir sertifikuota kvėpavimo terapijos, sąmoningo kvėpavimo praktikė ir mokytoja. Kvėpavimo meno Ligita mokėsi pas pasaulyje pripažintus savo srities specialistus Dalią Beatą Kasmauskaitę ir Daną Brulé. Praktikose vakarietišką mokslą ji jungia su rytietiška išmintimi, ypač vertina holistinį požiūrį į žmogų.

Ligita Ilgutytė

3

Dr. Brigita Bublytė baigė vaidybos bakalauro studijas LMTA. Profesionalią dainininkės ir aktorės patirtį ji įgijo dirbdama muzikos scenose, teatre bei kine su garsiais menininkais E. Nekrošiumi, V. Čekasinu, J. Vaitkumi, O. Koršunovu ir kt. Nuo 2010 m. Brigita gilinasi į flamenko dainavimą ir šokį. Flamenko mokymosi patirtis Sevilijoje (Ispanijoje) suformavo autentišką menininkės stilių, kurio vienas pagrindinių bruožų – modernus lietuvių etninės tradicijos interpretavimas pasaulinių kultūrų kontekste. 2018 m. Brigita apsigynė meno daktarės laipsnį tema „Balso tembro transformacijos: etninių tradicijų praktikos poveikis šiuolaikiniam atlikėjui“.

Brigita Bublytė

Algirdas Janutas – operos dainininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Jis dainavo garsiausiuose pasaulio operos teatruose Paryžiuje, Bolonijoje, Buenos Airėse, Maskvoje ir kt., gastroliavo Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Afrikos šalyse. Algirdas sukūrė ryškius tenoro vaidmenis, tarp kurių – Alfredas (G. Verdi „Traviata“), Rigoletas (G. Verdi „Rigoletas“), Faustas (Ch. Gounod „Faustas“), Karavadosis (G. Puccini „Toska“), Lenskis (P. Čaikovskis, „Eugenijus Oneginas“) ir kt. Taip pat atlikėjas įkūrė ir vadovauja knygų leidyklai „Nataiva“, prodiusuoja televizijos laidas.

Algirdas Janutas

Jūra Elena Šedytė – kompozitorė, vokalistė ir improvizatorė. Savo kūrybinėje ir atlikėjos veikloje ji koncentruojasi į eksperimentus su balsu ir elektronika, pasitelkia kompozicijos ir improvizacijos sąveiką, dalyvauja įvairiuose tarpdisciplininiuose kūrybiniuose projektuose.
Praktines bei teorines žinias Jūra įgavo kurdama vokalines kompozicijas, atlikdama solo pasirodymus, dalyvaudama įvairių improvizacinių ansamblių veikloje. Taip pat ji studijavo Kopenhagos Ritminės muzikos konservatorijoje, Vienos muzikos ir atlikimo meno universitete bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Jūra Elena Šedytė

Irma Fedaravičiūtė 20 metų dainavo rusų folkloro ansamblyje „Arinuška“. Drauge su juo dalyvavo daugybėje konkursų, festivalių, meistriškumo kursų, dainavo projektuose su įvairiais folkloro, klasikinės bei šiuolaikinės muzikos atlikėjais. Penkerius metus Irma pati vadovavo vaikų ir jaunimo ansambliams, o šiuo metu save vadina „nepriklausoma“ folklorininke, kuriai folkloras – gyvenimo būdas.

Irma Fedaravičiūtė

REGISTRACIJA

Registracija į Balso kursą patvirtinama užpildžius anketą ir pervedus dalyvio mokestį į: Všį Aktualios muzikos projektai LT527044060008311965. Atlikę šiuos veiksmus gausite el. laišką patvirtinantį jūsų registraciją ir detalią informaciją. Dalyvių skaičius ribotas (renkama iki 10 asm. grupė). Registracija atvira iki spalio 10 d.