fbpx

Jaunieji kūrėjai apie PAKLAIDĄ: „Šis konkursas suteikia pasitikėjimo savimi ir stimulą varyti toliau“

Interviu parengė Viltė Ivonytė

Unikalių sąskambių, kūrybiškumo ir naujų požiūrių į garsą bei muziką į Muzikalkės gyvavimą atnešęs PAKLAIDOS konkursas ir į dienos šviesą išleidžia laimėtojų kūrinius. Trys nugalėtojai: Justinas Valionis, Tadas Vincentas Drilingas ir Rokas Raibis, po darbo su mentoriais ir veiklos „MAMA Studios“ garso įrašų studijoje, gali pergalingai atsikvėpti – iš konkurso išsinešta visa įmanoma patirtis. Tačiau lieka smalsu, kaip ji atrodo dalyvių akimis? 

Apie savo dalyvavimą konkurse bei kūrinių idėjas Muzikalkei papasakoję laimėtojai sutartinai skatina pasitikėti savimi ir nebijoti dalintis kūryba. Kviečiame susipažinti su laimėtojais ir įkvėpti iš jaunųjų muzikantų plūstančio kūrybiškumo!

Kaip sužinojai apie Paklaidos konkursą? 

Tadas Vincentas: Apie konkursą sužinojau per mano gitaros specialybės mokytoją. Jis man pranešė, kad vyksta toks konkursas ir rekomendavo sudalyvauti. Jis žinojo, kad tuo metu buvau užsidegęs kūryboje, kai kūriau kūrinį Gitarų Šėlsmui, kuriame teko nedalyvauti, nes buvo atšauktas. Mokytojas žinojo, kad likau nepatenkintas – liko neišpildytas noras kažką sukurti ir parodyti.

Justinas: Apie konkursą sužinojau iš savo sesers – ji pamatė įrašą instagram‘e ir parekomendavo sudalyvauti. Aš per daug dėmesio į tai nekreipiau ir nebuvo tikslo laimėti, ar net dalyvauti.

Rokas: Sukūręs kūrinį, jį daviau paklausyti keletui savo draugų ir dėstytojai, kuri ir pasiūlė dalyvauti šiame konkurse. Aš be jokios abejonės sutikau.

Kaip kilo kūrinio idėja?

Tadas Vincentas: Bendrai šis miksas tarp el. gitarų, bugnų ir elektronikos kilo iš noro paeksperimentuoti, pabandyti ką nors naujo, nes nesu dirbęs su elektronine muzika anksčiau. 

Justinas: Buvome su draugu pas jį ir mes mėgstame tiesiog savo malonumui “pajamminti“, ir tiesiog kurti. Vėliau pamilau tą sukurtą melodiją bei nusprendžiau jį paversti į pilną kūrinį.

Rokas: Pas mane galvoje yra neišsemiami klodai muzikos, man tik reikia ją išimti. Aš pastoviai kuriu, užrašau savo idėjas, na, o po to vystau.

Supažindinimas su kūriniu. Kaip jį apibūdintumei? 

Tadas Vincentas: Iš asmeninės perspektyvos, man šis kūrinys yra savęs ieškojimo antspaudas. Tai yra tarytum dienoraščio skyrelis, pasakojantis, kaip pradėjau domėtis kita muzikos sritimi, apart alternatyvios muzikos ir sunkiojo metalo.

Justinas: Kūrinys iš pradžių buvo sudarytas mano klausomos muzikos įtakos. Kai pradėjau rašyti buvo karantinas ir tuo metu klausiausi daug Lo-Fi stiliaus muzikos. Taip gimė kūrinio pavadinimas „Lo-thunder-Fi“. Kūrinys yra keistas, ne visiems suprantamas ir tikrai gal ne kiekvienas pasimėgaus. Instrumentinė sudėtis irgi keista: aš mėginu kuo įvairesnes instrumentų sudėtis, kad man pačiam būtų patogu ir malonu klausytis. 

Kalbant apie thunder kūrinio pavadinime, tai berašant kūrinį sugalvojau, jog reiktų kažko šokiruojančio, išmušančio iš vėžių – tai tokia audringa kūrinio vidurio vieta.

Rokas: Kūrinys yra žaibiškas emocijos blyksnis. Kadangi esu būgnininkas, man patinka žaisti su ritmu. Užsikabinau už ritminio piešinio, o muzika gimė savaime.

Tadas Vincentas Drilingas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Papasakok apie kūrybos procesą. Kaip vyko kūrinio idėjos išpildymas?

Tadas Vincentas: Į techninius dalykus nesigilinsiu, nors apie tai ir yra daugiausia ką pasakoti. Kokią savaitę ar dvi ieškojau gero sintezatorinio tembro, kuris užvestų visą kūrybos procesą. Po to pagalvojau, kad tiktų el. gitaros skambesys. Pasižaidžiau su tuo, nusprendžiau, kad reikėtų šiek tiek nuderinti gitarą, tad nusipirkau neapsakomai storas stygas ir nuderinau penkiais pilnais tonais žemyn nuo standarto. Grodamas su gitara įrašiau sau patinkančią dalį, iš kurios kilo priedainis. Vėliau pridėjau būgnus ir bosinę gitarą.

Justinas: Kūrybos procesas man buvo sunkokas, nes iš pradžių, pradėjus rašyti, buvo smagu, tačiau vėliau užstrigau, nebežinojau ko trūksta, ką daryti. Laimėjęs konkursą gavau mentorystę, kuri labai padėjo. Esu itin dėkingas savo mentoriui Mārtiņš Viļums už pagalbą ir suteiktas žinias.

Rokas: Mano kūrybos procesas yra lengvas. Jaučiu didelį malonumą tai darydamas. Kartais net prarandu laiko nuovoką. Man tiesiog be galo patinka muzika ir kažkaip išeina pačiam ją kurti. Garsus dėlioju kaip mozaiką.

Kas kūrybiniame procese buvo sunkiausia?

Tadas Vincentas: Sunkiausia buvo tie momentai kai niekas nešaudavo į galvą. Kai keletą dienų iš eilės klausai ir galvoji kas čia tiktų, kas ne, smegenys tiesiog nebedirba šiuo klausimu ir žūsta motyvacija, kūrybingumas. Šiais momentais kartais net pagalvodavau „gal net nedalyvauti?“, „ar iš vis spėsiu?“. Kad išeičiau iš šio ciklo man reikėdavo kokio naujo, įdomaus metodo, pasižaidimo su programomis ar instrumentais, surasti kas sudomintų ir užvestų atgal ant kūrybos kelio.

Justinas: Sunkiausia buvo išgauti kūrinio užbaigtumą ir visas tas detalės padaryti, nepalikti kažkokių nesuprantamų vietų.

Rokas: Kurti nėra sunku. Sunkiausia yra kalbėti apie muziką, kurią aš sukūriau. 

Muzika ir paklaidos. Kaip kritiškai vertini savo kūrinius? Ar nuolat randi „klaidų“, vietų, kurias norisi pataisyti, ar atvirkščiai, pasitiki savo kūriniais bei idėjomis ir eini pirmyn?

Tadas Vincentas: Į savo kūrinius kūrėjas ar kūrėja turi žiūrėti kritiškai, bet su saiku. Per didelis savęs kritiškumas gali pakenkti. Niekaip tas kūrinys nebus pabaigtas, nes pastoviai atsiras ką keisti, susidarys užburtas ratas. Iš savos patirties, nevisais kūriniais pilnai pasitikiu, bet su visais aš einu pirmyn, mokinuosi iš jų.

Justinas: Aš stengiuosi savo kūrinių kritiškai nevertinti, dažniausiai kuriu tai, kas man skamba maloniai, fainai, kad man būtų malonu klausytis. Dažnai labai nemėgstu savo kompozicijos, nes ji keista ir nevisiems suprantama. Kartais norisi pasigirti draugams, parodyti, kad vis dėlto kažką veikiu, bet… Na, vis dėlto, neišeina man kurti populiariosios muzikos.

Klaidų savo kūriniuose randu visada ir net jei jų nebūna, vis tiek norisi kažką pakeisti – o gal taip geriau, o gal šitaip. Sakyčiau, kad niekada nebūna tobula, ypač kai muzika kuriama kitiems – visų prioritetai ir muzikos skoniai skirtingi.

Rokas: Žinoma, aš tobulinu savo kūrinius, bet iš esmės pasitikiu jais, savo idėjomis ir einu pirmyn. 

Kokia yra Tau smagiausia šio konkurso patirtis? 

Tadas Vincentas: Paspaudus paskutinį konkursui reikiamą mygtuką, kai viskas padaryta ir nusiųsta, atsigulti ant lovos ir ilsėtis.

Justinas: Smagiausia šio konkurso patirtis buvo mano kūrinys – labai džiaugiuosi ką pasiekiau. Taip pat ir mentorystės su meistrais – man tai labai padėjo ir dėkoju šiam konkursui. Daryti įrašus studijose buvo itin smagu, nes man labai fainai ir smagiai atrodo studijos, studijinis darbas bei matyti kai profesionaliai įrašo tavo kūrybą yra tiesiog nuostabus jausmas.

Rokas: Smagiausia konkurso patirtis yra įrašų studija. Nerealu, kai Tavo kūrinį atlieka gyvi muzikantai bei profesionaliai jį įrašo. Žiauriai faina buvo įrašinėti mušamųjų partiją savo kūriniui. 

Ką Tau asmeniškai reiškia šis laimėjimas? Ką kūrėjui, Tavo nuomone ir patirtimi, suteikia šis konkursas? 

Tadas Vincentas: Manau, kad laimėtojams šis konkursas suteikia patvirtinimą, kad asmuo turi potencialo kurti. Tiesą sakant, reikėtų labiau šlovinti jaunuosius laimėtojus. Aš jau senas kuinas, mokyklą baigęs, ateitis ne man, o jaunimui. 

Justinas: Man šis laimėjimas suteikė daug pasitikėjimo savimi ir patirties kūryboje. Jei vienu metu galvojau tai apleist, dabar tai kaip tik yra mano hobis. Šis konkursas suteikia dalyvavimo patirtį, bendravimą ir darbą su profesionalais bei tavo kūrinio geriausią įrašą!

Rokas: Be galo smagu, kad mane įvertino. Šis konkursas suteikia pasitikėjimo savimi ir stimulą varyti toliau, bandyti ir siekti savo svajonių. 

Ką norėtumei palinkėti jauniesiems kūrėjams?

Tadas Vincentas: Nors ir atrodo, kad geriausi kompozitoriai sėdi prie kūrybos diena iš dienos, bet taip nereikėtų galvoti. Muzika yra žmogaus išradimas, ji yra naudojama pasakoti apie gyvenimą, gražias ir šlykščias jo dalis. Tad, kad muzikoje suprantamai ir muzikaliai atskleistumei savo jausmus, reikia pirmiausia juos patirti ir suprasti. 

Noriu palinkėti kūrėjams nebijoti gyventi gyvenimo, kad ir koks jis būtų. Jeigu laikysit kūrybą su savimi, ji keisis su jūsų išgyvenimais, kurdami savą stilių ir skambesį.  

Justinas: Linkiu jaunesniems kūrėjams nebijoti kurti ir nebijoti dalyvauti. Nepasiduokit savo draugų supamai aplinkai ir rašykit tai, ką norit.

Rokas: Linkiu būti drąsiems ir nebijoti dalyvauti, parodyti savo muziką ir kūrybą. 

Ypatingai dėkojame Asociacijai LATGA už skirtą finansavimą jaunųjų kūrėjų idėjoms įgyvendinti ir „MAMA Studios“ garso įrašų studijai už profesionalius įrašus bei laimėtojams suteiktus neišdildomus įspūdžius bendro darbo metu. 

Nespėjusiems sudalyvauti – Paklaidos konkursas organizuojamas ir šiemet! Sekite Muzikalkės naujienas ir pirmieji sužinokite apie konkurso eigą. 

Paklausyk ir kitų konkurse PAKLAIDA nominacijas pelniusių kūrinių:

Už aranžuotę

Už autentiškumą

Už efektingumą

Už eksperimentiškumą

KONKURSO RĖMĖJAI:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *